1. ANASAYFA

  2. YAŞAM

  3. Alzheimer Hastalığı Nedir? Alzheimer Hastalığı Teşhisi
Alzheimer Hastalığı Nedir? Alzheimer Hastalığı Teşhisi

Alzheimer Hastalığı Nedir? Alzheimer Hastalığı Teşhisi

Bu sayfada Alzheimer hastalığı nedir ve alzheimer hastalığı teşhisi hakkında kısaca bilgi vereceğiz. Bir hastaya Alzheimer tanısı konmadan önce diğer demans türlerini sorgulamak gerekir...

A+A-

Alzheimer Hastalığı Nedir?

Alzheimer hastalığı Demans'ın bir türüdür. Her demans yani bunama Alzheimer hastalığı değildir. Bu nedenle önce demans (bunama) nedir ve Alzheimer'ın demanstan farkı nedir bunları açıklamak gerekir.

Demans (bunama) kişinin ilerleyen yaşlarla birlikte başta belleğinde (hafızasında) ve sonrasında dikkat, dil kullanımı, algılama, sorun çözme becerilerinde bozulmalara neden olur.

Genellikle bu tabloya kişilik değişiklikleri, psikiyatrik belirtiler (halisünasyonlar, paranoyalar, duygulanım bozuklukları vb.) eşlik eder. Fakat Alzheimer hastalığında bu belirtiler çok daha ağır bir tablo sergiler ayrıca bilişsel bozulmalarla sinsice ilerleyen, aşamalı ağırlaşan bir hastalıktır.

Demansların %10 ila %15 i medikal tedaviyle kontrol altına alınabilir. Bu nedenle demans tanısı konulmuş bir hastaya Alzheimer tanısı konmadan önce diğer demans türlerini sorgulamak gerekir.

Alzheimer Hastalığı Teşhisi

Bu hastalıkta ilk olarak kişinin yalnız dikkatini yoğunlaştırmada güçlük çeker. Yeni öğrenilmiş şeyleri hatırlamakta güçlük çeker. Sık sık eşyalarının yerini unutur. Bu unutkanlıklarla beraber huzursuzluklar, huysuzluklar başlar.

Özellikle eğitim seviyesi yüksek kişiler kendilerindeki tüm bu belirtiler için bahaneler bulurlar. Bu belirtiler ilk birkaç yıl görmezden gelinebilir fakat ilerleyen süreçlerde günlük yaşamı olumsuz etkiler hale gelir.

Olumsuz yaşam olayları için genellikle başkalarını suçlarlar ve düşünce bozuklukları görülür. İlerleyen safhalara kadar bu hastalık fiziksel açıdan rahatsızlıklara neden olmaz.

İçerik Tarihi: 05 Ekim 2020 22:29

Patnos / İçerik Editörü
Önceki ve Sonraki İçerikler

İÇERİĞE YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum