1. ANASAYFA

  2. BLOG

  3. Astronomide Zaman Kavramı
Astronomide Zaman Kavramı

Astronomide Zaman Kavramı

Bu sayfamızda Astronomide Zaman Kavramı hakkında detaylı olarak bilgi vereceğiz.  Astronomide zaman kavramını doğru bir şekilde tanımlayabilmek için, bilimdeki zaman kavramıyla kıyaslamak gerekir.  Bunun nedeni ise astronomi ve bilimin zaman kavramına...

A+A-

Astronomide Zaman Kavramı


Astronomide zaman kavramını doğru bir şekilde tanımlayabilmek için, bilimdeki zaman kavramıyla kıyaslamak gerekir.  Bunun nedeni ise astronomi ve bilimin ''zaman'' kavramına yüklediği anlamın birbirinden oldukça farklı olmasıdır.Astronominin Zamana Bakış Açısındaki Farklılık Nedir? 

Bilimin tanımlamasına göre zaman, içinde bulunulan andan ibarettir. Bunu daha açık bir şekilde ifade etmek gerekirse; farklı günlerde, aynı saatte, aynı yerde, aynı trenin geçtiği düşünülmelidir. Bilime göre, ortaya çıkan sonuç aynı olduğu için, zaman farklılığı bir değer taşımamaktadır. Bu varsayım açısından bakılırsa, zaman sabittir ve aynı şartlar her zaman bize aynı sonucu verir. 

Astronomide ise zaman kavramı, tam anlamıyla kozmik bir bütünlük ifade etmektedir. İçinde bulunulan zaman, bize sadece görünmeyenin, görünür penceresini vermektedir. Birbirini tekrar eden olaylar, birbiri ile aynı sonuç verse bile, aynı değildir. Her an, diğer anlardan farklıdır. Astronomi, anın niteliğini yıldızlar ile açıklamaya çalışırken, bilim ise fiziksel değişikliklere işaret etmektedir. Örneğin; aynı koşullarda, fakat farklı zamanlarda ruh halinizde meydana gelen değişimin nedeni, Astronomi bakış açısına göre anın niteliğini belirleyen gezegenlerdir. Bilime göre ise belki kıyafetiniz, belki de daha öncesinde başınıza gelen başka bir olaydır. Bilim olayı tamamen fiziksel açıdan ele alır.Astronomiye Göre Zamanı Görmek 

Astronomi açısından zamanı görmek mümkün değildir, ancak onun tanımladığı zaman kavramının farkında olabilmek ancak zamanın doğasına inebilmekle mümkündür. Zamanın doğasına inebilmek ise, her şeyin uygun bir zamanı olduğunun farkındalığı ile ilgilidir. Bedeninizde zaman içinde meydana gelen değişimler de astrolojik zamanın varlığını göstermektedir.

Astrolojik zamanda, hemen hemen herkesin tanıdık olduğu döngüler vardır.  Bunlardan bazıları Ay'ın Dünya etrafında dönüşü, Güneş'in Dünya etrafında dönüşü, Güneş'in yıllık hareketi...  Bu hareketler Astronomideki zaman kavramının bir parçasıdır.  Anın niteliği bu durumlara göre belirlenirken, saat belirlenirken de gezegenlerin hareketleri esas alınır.

İçerik Tarihi: 05 Şubat 2020 23:59

İÇERİĞE YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.