1. ANASAYFA

  2. BLOG

  3. Avuç İçi Kaşıntısına Ne İyi Gelir?
Avuç İçi Kaşıntısına Ne İyi Gelir?

Avuç İçi Kaşıntısına Ne İyi Gelir?

Avuç İçi Kaşıntısına Ne İyi Gelir? El üstü ve avuç içi kaşıntısına ne iyi gelir sorusuna kaşıntının oluşma nedeninden dolayı verilebilecek birkaç farklı farklı yanıt bulunmaktadır. Bu durumlarda avuç içlerini kaşımamak gerekmektedir. Yaradan ötürü elde...

A+A-

Avuç İçi Kaşıntısına Ne İyi Gelir?


Kaşıntılar insan bedeninde tüm bölgelerde oluşabilecek bir sorundur. Kaşıntıların birçok farklı nedeni olabilmektedir. Vücut içerisinde birçok farklı sebepten dolayı en çok kaşıntıların görüldüğü bölgeler ellerin üst kısımlar ve avuç içleridir. El üstü ve avuç içi kaşıntısına ne iyi gelir sorusuna kaşıntının oluşma nedeninden dolayı verilebilecek birkaç farklı farklı yanıt bulunmaktadır.

Avuç içlerinde kaşıntıların görülmesinde karşılaşılan ilk neden ellerin terlemesidir. Bazı insanlar el içlerinde bulunan ter bezleri normalden fazla çalışmaktadır. Hormonal bir sorundan kaynaklanan bu durumda ellerin terlemesi üzerine avuç içleri kaşınmaktadır. Bu durumda oluşan kaşıntıları azaltmak amacı ile ellerin gün içerisinde sık sık yıkanması gerekmektedir.

Avuç içlerinin kaşınmasının bir başka nedeni ise gün içerisinde ellerin birçok farklı yer ile temas etmesidir. Bu temaslar sırasında eller bakteri ve mikroplara maruz kalmaktadır. Bakteri ve mikroplardan oluşan avuç içi kaşıntısına ne iyi gelir sorusuna verilebilecek yanıt gün içerisinde ellerin sıkça dezenfektanlar ile yıkanması ve koruyucu kremler sürülmesi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Krem kullanma sırasında dikkat edilmesi gereken unsurlar bulunmaktadır. Yanlış krem kullanmak cilde alerjik sorunlar oluşmasına neden olabilmektedir. Bu neden ile doktor tavsiyesinde alınan kremler kullanılmalıdır. Avuç içi kaşıntısına neden olabilecek diğer bir neden ise böcek ve haşere ısırıkları olabilmektedir. Bu durumlarda avuç içlerini kaşımamak gerekmektedir. Yaradan ötürü elde tahriş meydana gelebilmektedir. Bu tahriş sonrası kaşıntı seviyesi artabilmektedir.

Böcek ısırıkları diğer kaşınma sebeplerine nazaran belirli bir bölgenin şişmesine ve kaşınmasına neden olmaktadır. Şişlik fazla ve kaşıntının seviyesi yüksek olması durumlarında doktora başvurulmalıdır.

Avuç içi kaşıntısına ne iyi gelir sorusuna verilebilecek genel yanıtlarda bulunmaktadır. Bu yanıtlardan ilki el yıkama işlemi sırasında kullanılan sabunların ağır kimyasallardan yapılmamasına dikkat edilmesidir.

Daha çok organik sıvı veya kalıp sabunlar ile ellerin yıkanması avuç içi kaşıntısında önleyici bir etmendir. Hava değişimlerinden dolayı avuç içleri kaşınabilmektedir. Bu durum geçici bir kaşıntıya neden olmaktadır. Bu tarz durumlarda ellerin tahrişe neden olmayacak şekilde kaşınması kaşıntı konusunda en etkili yöntemdir.

 

İçerik Tarihi: 08 Şubat 2020 22:41

Önceki ve Sonraki İçerikler

İÇERİĞE YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.