1. ANASAYFA

  2. BLOG

  3. Çarpık Kentleşme Devam Ediyor Mu?
Çarpık Kentleşme Devam Ediyor Mu?

Çarpık Kentleşme Devam Ediyor Mu?

Çarpık kentleşme devam ediyor mu? Şehircilik kurallarına aykırı bir biçimde özel kişilerin kendi topları üzerine. Türkiye konumu, doğal yapısı, yer altı zenginlikleri gibi birçok bakımdan zengin bir ülkedir. İlk kez 1960 yıllarında fark edilen ve...

A+A-

ÇARPIK KENTLEŞME NEDİR?

Çarpık kentleşme ve şehirlerin farklı konumlarda ve birbirlerinden bağımsız bir biçimde yer alması yani genel anlamda plansız bir şekilde oluşmasıdır. İnsanlar bu yapıları oluştururken şehirde bulunan tarihi ve doğal yapıya büyük oranda zarar vermektedir.

GECEKONDU NEDİR?

Şehircilik kurallarına aykırı bir biçimde özel kişilerin kendi topları üzerine, gerekli kişilere danışmadan barınma ihtiyaçlarını gidermek için az gelirli insanların oluşturduğu yapıdır.

TÜRKİYE'DE ÇARPIK KENTLEŞME

Türkiye'de ise gecekondu tipi evlerin sayısı giderek artmaktadır ve bu yapılar oluşturulurken altyapısız, son derece sağlıksız, etrafındaki diğer yapılardan uyumsuz ve çirkin bir görüntü çerçevesinde artmaktadır. Bu şekilde oluşturulan yapılar ilerde yaşayacak olan yeni nesli büyük ölçüde kötü etkileyecek, onlara kötü bir miras bırakmış olacağız. Doğal yapısına dokunulmayan emlak bölgelerinde giderek artmaması için belediyelerin bu konuda ciddi çaplı bir çalışma yapması gerekmektedir. Türkiye konumu, doğal yapısı, yer altı zenginlikleri gibi birçok bakımdan zengin bir ülkedir. Bunları eğer koruyabilirsek ilerde şanslı tabirinin kullanılabileceği ülkeler arasında yer alabilir. Fakat çarpık kentleşme böyle devam ederse bu tabirin kullanılabilmesi pek mümkün değildir. Türkiye'de bir binanın nasıl olması gerektiğini, uygulanmasını imar planları belirler.

İLK NE ZAMAN FARK EDİLDİ?

İlk kez 1960 yıllarında fark edilen ve ortaya çıkan plan fikri olması gereken bir nitelikti. Ve günümüzde de olması gereken bu zaten, insanlar düzenli bir hayat yaşamak için kendilerine geleceğe dair sürekli planlar yaparlar ve hedeflerine ulaşırlar. Şehirler de böyle olmalıdır. Ancak yıl 1980 yıllarına geldiğinde insanlar bu plan fikrini pek benimsememişler. Önce İmar ve İskan Bakanlığı, Bayındırlık Bakanlığı içerisinde yok edilip, sonra Bölge Planlama Bürolarında ilişkisi kesildi ve en sonda da Nazım Plan Büroları kapatıldı. Ancak bu sistem bir ülkenin olmazsa olmazlarıydı. Günümüze bakar isek ülke genelinde bir yerleşim planına sahip değiliz ve ülkede alınması gereken karaların bir an önce alınması gerekmektedir.

İçerik Tarihi: 21 Mart 2020 23:38

Önceki ve Sonraki İçerikler

İÇERİĞE YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.