1. ANASAYFA

  2. BLOG

  3. Grup Terapisi Nedir?
Grup Terapisi Nedir?

Grup Terapisi Nedir?

Grup Terapisi Nedir? Grup terapisinin oluşturma biçimleri hastalara göre farlılıklar göstermektedir. Grup terapileri ergenlerde ve yetişkinlerde ayrı ayrı uygulanmaktadır. Grup içerisinde gizlilik esasına dayalı ilişki yapısı mevcuttur. Terapist tüm grup.

A+A-

Grup terapisi eğitimini almış kişilerce uygulanan, özenle seçilmiş, Psiko-Sosyal açıdan yetersizlik yaşayan, ortak ve benzer sorunlara sahip kişilerin bir araya geldiği,3-20 kişi arasında değişen, kişilikte ve bakış açısında farkındalık yaratmayı amaçlayan  bir terapi türüdür. Tarihsel sürece baktığımızda grup terapisi ilk olarak 1905 tarihinde Joseph Pratt tarafından tüberküloz hastalarına haftada bir gün 25 dakikalık sürelerle uygulanmıştır.
 
GRUP TERAPİSİNİN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Grup terapisinin oluşturma biçimleri hastalara göre farlılıklar göstermektedir. Benzer sorunları olan kişilerin bu sorunlarını gidermeye ve kişisel gelişim sağlamaya yönelik terapilerin yanında aynı hastalık ya da rahatsızlığı yaşayanlar( alkolizm, madde bağımlılığı, kanser hastalığı, depresyon, travmatik yaşantı) tarafından oluşturulan grup terapileri de mevcuttur. Grup bireylerinin birbirleri ile etkileşim sağlaması esasına dayanmaktadır. Terapi sürecinde kişinin olumlu ya da olumsuz olarak duygularını gruba aktarması etkileşimin sağlanması ve güç kazanımı açısından çok önemlidir.

Gruba özgü terapötik etkenler arasında kabullenilme, sosyalleşme, farkındalık kazanımı, özdeşim kurma, geçmiş yaşantının iyileştirilmesi süreci, duygusal katar sis ve kendini tanımaya yönelik iç görüde artış yer almaktadır.

Grup terapileri ergenlerde ve yetişkinlerde ayrı ayrı uygulanmaktadır. Genellikle 1 yönetici ve 2 yardımcı eğitici tarafından, haftada en az 1 gün,90 dakika ve 12 haftayı kapsayacak şekilde uygulanmaktadır.

GRUP TERAPİSİNDE UYULMASI GEREKEN KURALLAR NELERDİR?

Grup içerisinde gizlilik esasına dayalı ilişki yapısı mevcuttur. Terapist tüm grup üyelerine eşit sayı ve sürede söz vermeye dikkat eder. Herkesi içine alacak genelleyici konuşmalara yer verilmez.

Grup üyeleri zıt görüşlerde olsalar da birbirlerinin düşüncelerini kabullendirmeye yönelik tutumlardan kaçınırlar. Terapinin sonunda terapist seansın özetini yaparak terapiyi sonlandırır.

İçerik Tarihi: 14 Mart 2020 22:24

İÇERİĞE YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.