1. ANASAYFA

  2. BLOG

  3. İnşaatta Usta Çırak İlişkisi
İnşaatta Usta Çırak İlişkisi

İnşaatta Usta Çırak İlişkisi

Bu sayfada İnşaatta Usta Çırak İlişkisi hakkında detaylı bilgiler yer almaktadır. Çırağın öğrenmesi gereken hususlar, çıraklar nasıl usta olabilir, 2 yıl sonra kalfalık kursuna gidip yine sınavda başarılı olduktan sonra kalfalık belgesine sahip olurlar..

A+A-

İnşaatta Usta Çırak İlişkisi

Usta ve çırak kelimeleri genellikle inşaat sektöründe kullanılan bir kelimelerdir. İnşaatta usta çırak ilişkisi çok önemli bir faktördür. Usta bir meslekte bilgisi ve yeteneği üstün olan bir kişidir. Çırak ise herhangi bir meslekte bilgi sahibi olmak isteyen, o işi meslek edinmek isteyen ve o iş ile ilgili gerekli kabiliyeti sahip olmak isteyen kişidir. Bu bilgileri de ustasının yanında çalışıp ilk etapta ustasını izleyerek daha sonra ustasının gözetimi altında yapılan işi uygulamalı olarak yapar.

Usta çırak ilişkisinin düzenli olabilmesi için gerekli durumlar vardır. Öncelikle çırak yapabileceği işi seçmeli ve ustasına her konuda saygılı olmalıdır. Ustası ise işi en uygun şekilde hileyi öğretmeden işi öğretmelidir. Ustalar için çırak çok önemlidir. İlk başta zor olsa da işi öğretirler bu süreçte yapılan küçük işleri de çıraklara yaptırabilirler hem süreden tasarruf ederler hem daha fazla iş yapabilirler.

cirak-usta.jpg

İş yönünden  baktık mı bu avantajları vardır ama en önemlisi ise bu meslek üzerinde iyi bir eleman yetiştirip hem ülkemize hem milletimize faydalı birisi yetiştirdikleri için hemen hemen her usta yanında çırak yetiştirmek ister ama son zamanlarda yetiştirilen çırakların sayısı giderek azalıyor.

Çıraklar küçük yaşta verilir ustanın yanına ama şimdi okuldan mezun olduktan sonra çıraklığa öyle girebiliyor ama küçük yaşta yetiştirilen eleman o yaşta işi öğrenmiş oluyor bu da hem zaman hem de iş kaybına neden oluyor. Ve bu sebeple yetiştirilen çırak sayısı oldukça az artık her şey meslek liselerinde veya üniversitelerde verilen eğitimle devam ediyor.  

insaat-isci-cirak.jpg

Çırağın Öğrenmesi Gereken Hususlar

- İşini severek ve isteyerek yapması.
- Müşteriye karşı saygılı olması.
- İşinde asla hile yapmaması
- Ahilik kurallarını iyice bilmeli.Çıraklar Nasıl Usta Olabilir?

- Gerekli öğretim okulunda çıraklık kursuna kaydolup kurslarına ve sınavlarına girmelidir.
- 2 yıl sonra kalfalık kursuna gidip yine sınavda başarılı olduktan sonra kalfalık belgesine sahip olurlar.
- Yine 2 yıl sonra kurstaki sınavda başarılı olduktan sonra ustalık belgesini alabilirler.
- Eğer ki isterlerse sınava girip usta öğreticilik belgesini alabilirler bu belge yanlarında çırak çalıştırabilir anlamına geliyor.

İçerik Tarihi: 05 Şubat 2020 15:24

Önceki ve Sonraki İçerikler

İÇERİĞE YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.