1. ANASAYFA

  2. BLOG

  3. İslami Sohbet Nedir ve Nasıl Olmalıdır?
İslami Sohbet Nedir ve Nasıl Olmalıdır?

İslami Sohbet Nedir ve Nasıl Olmalıdır?

İslami Sohbet Nedir? Nasıl Olmalıdır? Semavi dinler arasında yer alan İslam hakkında da istişare etmek, bilgilenip bilgilendirilmek oldukça önemlidir. İslami sohbet esnasında kişi veya kişilerin görüşünden ziyade, Müslümanlıkta kutsal kabul edilen Kuran..

A+A-

İslami Sohbet Nedir? Nasıl Olmalıdır?


İSLAMİ SOHBET

Semavi dinler arasında yer alan İslam hakkında da istişare etmek, bilgilenip bilgilendirilmek oldukça önemlidir. Hele ki sohbet şeklinde olması insanlara daha cazip gelmektedir.

Sohbet, karşılıklı soru cevap şeklinde devam ettiğinde daha yararlı öğretici nitelikte olabilir. İnsanlar mensup oldukları din hakkında çok bilgisiz olabilmekteler.

Bunun önüne geçebilmek adına sohbet ortamı oluşturulurken kişi veya kişilerin karakterleri, kişilikleri göz önünde bulundurularak, meraklarını uyandıracak konu unsurları seçilmelidir.

İnsan yaradılışı itibariyle de merak eden varlıklardır, bir sohbet ortamında bu merakı iyi kullanmalı, bir şey öğrenip öğretirken ilgi alanları üzerinden konuşmayı başlatmak ve öyle devam ettirmek oldukça önem arz etmektedir. 

OBJEKTİF OLUNMASI

İslami sohbet esnasında kişi veya kişilerin görüşünden ziyade, Müslümanlıkta kutsal kabul edilen Kuran-ı Kerimin anlamı en ince ayrıntısına girilerek anlatılmalı, son peygamber olan Hazreti Muhammed’in hayatından bahsedilmelidir.

İslamiyet’te yanlış gösterilmek istenenler, farklı lanse edilen ayetler ve anlamları karşılıklı doğru şekilde konuşulmalı, bu yanlışların önüne nasıl geçileceği düşünülmeli ve neler yapılabileceği hakkında fikir alışverişinde bulunulmalıdır.
 
İSLAMİYETTE BİLGİSİZLİKLİK

İslamiyet ancak doğru şekilde öğrenilip doğru şekilde anlatıldığı zaman olması gereken Müslümanlık yaşanılabilir.

İnsanların mensup olduğu din hakkında bilgi sahibi olmaması ve bilgisiz şekilde ben Müslümanım demesi aslında yanlış ve oldukça üzücü bir durum olmaktadır.

İslam hakkında ki bu sohbetler doğru şekilde uygulandığında ve olması gerektiği gibi kullanılırsa bu bilgisizliği ortadan kaldıracak en doğru ve en güzel araç olacaktır.

İçerik Tarihi: 11 Mayıs 2020 18:42

İÇERİĞE YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.