1. ANASAYFA

  2. BLOG

  3. Makineleşen Toplumların Özellikleri
Makineleşen Toplumların Özellikleri

Makineleşen Toplumların Özellikleri

Makineleşen Toplumların Özellikleri. Makineleşmenin artması ile maliyet ve süre azalır. El emeği ile çalışan makinesiz toplumların ürettikleri ürünler makineli toplumlardan bir farkı kalmaz. Makineleşme toplumu bozmamalı tam tersi birleştirici bir güç...

A+A-

Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile yeni yeni makinelerin ve icatların çıkması insanların bir bölümü için iyi sonuçlar oluştururken bir bölümleri için de kötü sonuçlar doğurur.

Gelişen sanayi hizmetlerinin her gün yeni meyveleri olan teknolojik ürünler işçi yaşantısını kolaylaştırır iken çalışma süresini ve işçi sayısını da azaltmaktadır. Bu durum çalışan kişi sayısını azaltırken kısa sürede fazla ürün toplamaya yardımcı olmaktadır. İşveren için iyi olan bu durum işçi için işsizliğe dönüşebilir.

MAKİNELEŞME DOĞALLIĞI KAYBEDER Mİ?

Makineleşmenin artması ile maliyet ve süre azalır. Çok kısa sürede çok fazla hasılat toplanır. Bu durum ince elenip sık dokunan ürünlerin yitip gitmesine neden olabilmektedir.

Makineleşmiş bir toplumda özenle incelenen ürünler artık yerini makinenin gözetimine bırakarak daya yüzeysel bir hal alır. Az ürün ancak çok kaliteli ürünler el emeği ile elde edilir iken, çok fazla ürünler daha kalitesiz hale gelir. Makineleşen toplumlar insan sayısını azaltacağı için dayanışmayı düşürüp rekabeti arttırır. İş gücü azaldığından dolayı toplum işsizliğe sürüklenebilir.

El emeği ile çalışan makinesiz toplumların ürettikleri ürünler makineli toplumlardan bir farkı kalmaz. Makineli toplumun ürettikleri çok daha fazla olacağı için özen gösterilerek büyük emek harcanmış ürünlerin fiyatını da azaltır.

MAKİNE SANAYİ GELİŞİMİ

Makineleşmenin faydaları olduğu gibi ,zararları da vardır. Ancak gelişen ve büyüyen dünyada yenileşmeye ve gelişmeye ayak uydurulmalıdır. Artık sanayileşmeye önem verilmeli ve dış dünya ile savaşacak yerli makineler üretilmelidir.

Makinesiz toplumların makineleşmesi ile işsiz kalan işçiler için makineleri üretecek sanayiler açılmalı ve insanlar makinelere yön vermelidir. Makineler maliyeti azaltırken geliri de aynı oranda arttıracaktır. İş gücünün de azalması işçiler için bir fayda sağlayacaktır. Makineleşme toplumu bozmamalı tam tersi birleştirici bir güç olmalıdır.

İçerik Tarihi: 14 Mart 2020 22:03

İÇERİĞE YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.