1. ANASAYFA

  2. BLOG

  3. Otizm Nedir, Otizm Ne Demek?
Otizm Nedir, Otizm Ne Demek?

Otizm Nedir, Otizm Ne Demek?

Bu sayfamızda Otizm Nedir, Otizm Ne Demek? Otizmin görülme sıklığı günümüzde çok büyük bir hızla artıyor. Günümüzde her 68 çocuktan biri için otizm teşhisi konulmaktadır. Otizm, doğuştan gelen ve genellikle yaşamın ilk üç yılında fark edilen karmaşık bir.

A+A-

Otizm Ne Demek

Otizm, doğuştan gelen ve genellikle yaşamın ilk üç yılında fark edilen karmaşık bir gelişim bozukluğudur. Otizm, bireyin dış dünyadaki uyaranları algılamasını, aldığı bilgileri düzenleyip kullanılmasını etkileyen, yaşam boyu süren gelişimsel bozukluktur.

Kaynağı psikolojik değil, nörolojiktir, diğer bir deyişle beynin işlev bozukluklarına bağlıdır. Otizmin beynin ve merkezi sinir sisteminin yapısındaki organik farklılık ya da bozukluktan kaynaklandığı düşünülmekte.

Otizmin görülme sıklığı günümüzde çok büyük bir hızla artıyor. Günümüzde her 68 çocuktan biri için otizm teşhisi konulmaktadır. Otizmin bilinen tek çaresi, erken tanı ile yoğun, sürekli, özel eğitimdir.

Otizmin başlıca belirtileri arasında; başkalarıyla göz teması kurmamak, ismi söylendiğinde bakmamak, konuşmada gerilik, parmağıyla ile istediği şeyi gösterememek, akranlarının oynadığı oyunlara ilgi göstermemek, sallanmak, çırpınmak, parmak ucunda yürümek, dönen nesnelere karşı aşırı ilgi ve takıntılı davranışlar sayılabiliyor.

Otizm Nedir

otizm-nedir-ve-otizm-ne-demek.jpg

İçerik Tarihi: 23 Mayıs 2020 01:42

İÇERİĞE YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.