1. ANASAYFA

  2. BLOG

  3. Panik Atak Ve Tedavisi
Panik Atak Ve Tedavisi

Panik Atak Ve Tedavisi

Panik Atak Ve Tedavisi ve Panik atağı olan bazı hastalar sosyal hayatlarından hatta işlerinden vazgeçmek zorunda kalabilirler. Panik bozukluk ilaç ve bilişsel davranışçı terapi ile tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır. Atak sırasında artarak devam eden...

A+A-

Panik Atak Nedir?

Panik atak, çoğunlukla nedensiz ortaya çıkan ve şiddetli kaygı nöbetlerinden oluşan psikolojik bir sağlık sorunudur. Atak sırasında artarak devam eden korku hissi, kişinin kalp krizi veya beyin kanaması gibi bir hastalık yaşadığını düşünmesine ya da kontrolden çıkıp aklını kaybedeceğine inanmasına sebep olur ve bu belirtiler bir süre sonra azalarak son bulur.
            
Daha çok kadınlarda ve yirmili yaşlarda görüldüğü gözlemlenmiştir. Stresli bir hayat tetikleyicidir. Panik atağı olan bazı hastalar sosyal hayatlarından hatta işlerinden vazgeçmek zorunda kalabilirler. Hayat kalitesini düşüren bu ataklar kişiyi evden çıkamaz hale getirebilir.

Belirtileri Nelerdir?

-Uyuşma hissi
-Ölüm korkusu
-Kalp çarpıntısı
-Nefes almada zorluk
-Baş dönmesi ve sersemlik
-Üşüme ya da ateş basması
-Bulantı
-Kendine yabancılaşma
-Çevreyi algılama güçlüğü
-Titreme
-Terleme

Tedavi Yöntemi Nedir?
            
Panik bozukluk ilaç ve bilişsel davranışçı terapi ile tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır. Bilimsel araştırmalara göre bu yoğun korku hissinin ortaya çıkışından, beyinde bulunan bazı hormonların fonksiyonel bozukluğu veya eksikliği sorumludur.

Dolayısıyla ilaçla tedavi ile bu hormonlar düzenlenebilir. Doktorunuz size uygun bir ilacı seçerek, önce düşük dozla başlamanızı ve gerekirse belirli aralıklarla dozu arttırmanızı önerecektir.

Fakat sadece ilaç kullanmak yerine bilişsel davranışçı terapi yöntemiyle birlikte tedavi çok daha etkili olacaktır. Konuşularak yapılan bu terapilerle atak nöbetleriyle ilgili düşüncelerin düzeltilmesi sağlanır ve bu abartılı kaygıların nasıl yenilebileceği hastaya öğretilir.

Kişinin atak geçirme kaygısıyla uzak durduğu ortam ve olaylarla yüzleşmesi, gerçekten korkulacak bir şey olmadığını deneyimleyerek; korku nöbeti kendini hissettirdiğinde ona teslim olmak yerine, bunun geçici bir süreç olduğu hatırlanarak ilginin başka bir konuya yöneltilmesi amaçlamaktadır.
           
Bunların yanı sıra nefes egzersizi yapmak, alkol ve uyuşturucu maddelerden kaçınmak, bu hastalıkla ilgili farkındalık edinmek de tedaviye yardımcı olacaktır.

İçerik Tarihi: 02 Temmuz 2020 21:14

Etiketler : , , ,
Önceki ve Sonraki İçerikler

İÇERİĞE YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.