1. ANASAYFA

  2. BLOG

  3. Psikolojik Bozukluk Nasıl Oluşur?
Psikolojik Bozukluk Nasıl Oluşur?

Psikolojik Bozukluk Nasıl Oluşur?

Bu sayfada Psikolojik Bozukluk Nasıl Oluşur, En Sık Görülen Psikolojik Hastalıklar, Psikolojik Hastalıkların Ortaya Çıkma Nedenleri yer almaktadır.  Genetik olarak da psikolojik bozukluklar görülebilirken çevresel bir takım etmenlerde psikolojik bozukluk.

A+A-

Psikolojik Bozukluk Nasıl Oluşur?


Hastalıklar sadece fiziksel olarak ortaya çıkmamaktadır. Psikoloji alanında incelemeleri yapılan kişisel bir takım bozukluklarda sağlık olarak bireyleri tehdit etmektedir. Yapılan araştırmalar her bireyin ömründe bir defa psikolojik bir hastalık geçirdiğini göstermektedir.En Sık Görülen Psikolojik Hastalıklar

Türkiye’de en fazla görüşülen psikolojik rahatsızlıkların başında şizofreni gelmektedir. Şizofreni kişinin bir takım sesler duyması, hayali kişiler yaratmaları anlamına gelmektedir. Bu tarz kişiler kendilerini yönlendirdiklerini ifade ettikleri hayali kişilerin ya da hayali seslerin neticesinde davranışlarını belirlemektedirler.

Kişilik bozukluğun da Türkiye’de özellikle son dönemlerde sık rastlanan bir sorundur. Anti sosyal kişilik bozukluğu daha yaygın görülmektedir. Sosyal yaşamdan kişileri koparmaktadır.
Dikkat eksikliği ve hiperaktivite de bilinen psikolojik bozukluklarından biridir. Dikkat eksikliğinde bireylerin bir konuya odaklanma sürecinde zorluk yaşamaktadırlar. Hiperaktivite de kişilerin durağan bir hayatı yoktur. Sürekli olarak hareket halinde olup günlük aktivitelerini normal enerjiyle yerine getirmeleri zor olabilmektedir.

psikolojik-bozukluk.jpg

Panik bozukluğu, kaygı bozukluğu da son dönemlerde toplumda sıklıkla görülen psikolojik rahatsızlıkların başında gelmektedir. Her ikisinde de sosyal yaşama ve iş hayatına adapte olmada zorluk yaşanırken günlük hayatın gerekliliklerinin yerine getirilmesinde bile zorluklar yaşanmaktadır.

Psikolojik Hastalıkların Ortaya Çıkma Nedenleri

Psikolojik bozuklukların tedavi edilme sürecine başlanmadan önce bilinmesi gereken en önemli konu neden ortaya çıktıklarıdır. Altında yatan nedenleri bilmek tedavinin nasıl seyredeceği konusunda yön göstermektedir.

Psikolojik hastalıkların en temel oluşma nedenlerinden biri travmadır. Özellikle çocukluk çağlarında bireylerin yaşadıkları travmatik olaylar zamanla kişinin kişisel sorunlar yaşamasına neden olabilmektedir bunların başında kötü muamele görme gelirken en ağır olan şiddet ve taciz olaylarının yaşanılması da ilerleyen zamanda ciddi psikolojik bozuklukların oluşmasına neden olmaktadır.

Genetik olarak da psikolojik bozukluklar görülebilirken çevresel bir takım etmenlerde psikolojik bozukluklara neden olabilmektedir.

İçerik Tarihi: 06 Şubat 2020 12:50

Önceki ve Sonraki İçerikler

İÇERİĞE YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.