1. ANASAYFA

  2. BLOG

  3. Soba Zehirlenmesi Neden Olur?
Soba Zehirlenmesi Neden Olur?

Soba Zehirlenmesi Neden Olur?

Soba zehirlenmesi soba zehirlenmesi neden olur, soba zehirlenmesi neden olur, soba zehirlenmesi nasıl anlaşılır. Kömür, hidrokarbon dediğimiz fosil yakıtlar içerir. Bilinçsiz yakılması, soğuk zamanlarda gerçekleşen lodos gibi rüzgarların etkisiyle kirli..

A+A-

Soba Zehirlenmesi Neden Olur?

Soba Zehirlenmesi

Soğuk aylarda, doğal gaz ve ya elektrik ile ısınmanın mümkün olmadığı kesimlerde soba gelişen teknolojiye rağmen en güzel ısınma aracıdır. Yakılabilmesi hayli emek isteyen, içinin odunu, kömürü, dışarıya çıkarttığı külü, dumanı olsa da bazı memleketler tarafından vazgeçilemez. Sabahları üzerinde ısıtılan çıtır çıtır ekmek, akşamları kestane ve ya portakal kabuğu ile odaya yayılan koku belli ki tüm olumsuzluklarını unutturur. Fakat sobayı özellikle içine kömür atıp aynı odada uykuya dalarsanız kömür ısıtıcıdan çok zehirleyici bir maddeye dönüşerek soba zehirlenmesi dediğimiz durma yol açar. 


Soba zehirlenmesi neden olur?

Kömür, hidrokarbon dediğimiz fosil yakıtlar içerir. Bilinçsiz yakılması, soğuk zamanlarda gerçekleşen lodos gibi rüzgarların etkisiyle kirli dumanının bacadan çıkamamasını ve yakıldığı odaya yayılmasına, başta minik çocukların ve ardından ailenin tamamının zehirlenmesine sebebiyet verir. Bu süreçte çevreye yoğun karbonmonoksit gazı salınır, bundan en çok zayıf olan çocuklar etkilenir.

Bilmeyerek veya ihmal edilerek olan soba zehirlenmesi, iyi yanmayan, yeteri kadar hava ile karşılaşmayan kömür, odun benzeri yakıtlardan oluşur. Renksiz, kokusuz, havadan daha hafif olan karbonmonoksit gazı, bir-iki saat içerisinde odadakileri çarpar. Bu işlem genellikle uyku sırasında ve yavaş yavaş fark edilemeden can alır.


Soba zehirlenmesi nasıl anlaşılır?

Belirtiler şiddetli bir baş ağrısı, kulak uğultusu, çınlamalar, görme bulanıklığı ve bulantılar ile başlar. Zamanında fark edilemezse hastanın yüzü mosmor kesilir, solunumu hızlanır, bozulur. Nabız düzenini kaybeder. Hasta bir nevi komaya girer ve yaşayamaz.

Kurtarılan hastalarda kömür çarpması şiddetine göre kalp, böbrek, karaciğer gibi organlarda, ciltte ve akciğerde zehrin atıkları kalır. Kanda bozukluk oluşmuştur. Kronik zehirlenme oluştuysa uykusuzluk, baş ağrısı, kansızlık, güçsüzlük ve sersemlik uzun süre hastanın peşini bırakmaz. En doğru teşhis spektroskopla yapılan muayenede verilendir.

İçerik Tarihi: 03 Mart 2020 17:09

Etiketler : , , ,
Önceki ve Sonraki İçerikler

İÇERİĞE YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.