1. ANASAYFA

  2. BLOG

  3. Suudi Arabistan'da Kadın Hakları
Suudi Arabistan'da Kadın Hakları

Suudi Arabistan'da Kadın Hakları

Suudi Arabistan'da Kadın Hakları, Suudi Arabistan'da Kadınlar.  Kadın olmanın getirdiği, birçok zorluklar vardır ve bu zorluk bazı ülkelerde yaşayan kadınlar için iki katına çıkabilmektedir.  Kadınlar üniversiteye gidebiliyorlar ancak erkeklerden ayrı...

A+A-

Suudi Arabistan'da Kadın Hakları


Suudi Arabistan'da Kadınlar

Kadın olmanın getirdiği, birçok zorluklar vardır ve bu zorluk bazı ülkelerde yaşayan kadınlar için iki katına çıkabilmektedir. Bu zorlukları yaşayan kadınların bulunduğu ülkelerin başında "Suudi Arabistan" gelmektedir. Burada kadınların hakları yok denecek kadar azdır ve birçok şeyden mahrum bir yaşam sürmektedirler.

Hangi Haklara Sahiptirler
            
Suudi Arabistan da yaşayan kadınlar ya da misafir olarak giden kadınlar mutlaka ayakları görülmeyecek şekilde, siyah çarşaf ya da abiye giymek zorundadırlar.

Kadınların iş hayatına katkıları neredeyse yok denecek kadar azdır. İş hayatında olan kadınlar da sadece erkeklerin olmadığı ortamlarda çalışabilmektedir. Kadınların araba kullanmaları yasakken yapılan eylemler sonucunda bazı kurallara uymak şartıyla, araba kullanmaları yasağı kalkmıştır.

kadin-haklari.jpg
Suudi Arabistan’da yaşayan kadınlar din polisleri tarafından şeriata uygun davranıyorlar mı diye takip edilmektedir. Bir kadının yanında erkek bir tanıdığı yoksa yalnız başına taksiyle yolculuk yapması yasaktır. Dışarıya çıkmadan önce, mutlaka eşlerinin ya da babalarının iznini almak mecburiyetindeler.

Kadınlar üniversiteye gidebiliyorlar ancak erkeklerden ayrı bir şekilde eğitim alabiliyorlar. Öğretmenler erkek ise dersleri video yoluyla dinleyebiliyorlar. Kadınlar seçme ya da seçilme hakkına asla sahip değiller.

Evlilik yapacak kadın ve erkek evlilik öncesi asla birbirlerini göremezler. Buna büyükler karar verir. Kadınlar aile bölümü olmayan restaurantlarda asla vakit geçiremezler ve kadınlar için ayrı hazırlanmış özel  bir kasa yoksa paket siparişi veremezler ve ödeme yapamazlar.

Suudi Arabistan’ın bazı bölgelerinde yaşayan kadınlar için sünnet zorunluluğu vardır. Boşanma durumu gerçekleşirse, çocukların velayeti anneye verilse bile, kadın erkek çocuğunun velayetini, sadece 7 yaşına kadar kız çocuğunun velayetini ise sadece 9 yaşına kadar elinde tutabiliyor. Bir kadın eğer ki kocası istediğinde ona kahve yapmazsa bu bir boşanma sebebi görülüyor. Bir kadın hasta olduğunda, erkek bir doktor tarafından muayene edilemiyor.

İçerik Tarihi: 06 Şubat 2020 12:38

Önceki ve Sonraki İçerikler

İÇERİĞE YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.