1. ANASAYFA

  2. BLOG

  3. Teknolojinin Sektörlere Etkisi
Teknolojinin Sektörlere Etkisi

Teknolojinin Sektörlere Etkisi

Bu sayfamızda Teknolojinin Sektörlere Etkisi hakkında konular yer almaktadır. Teknoloji ve Sanayi İlişkisi Sanayi Devriminin ardından dünya genelinde ekonomi yeniden şekillenmiştir ve üretim ülkenin gelişmişliğini gösteren skala haline gelmiştir.Teknoloji

A+A-

Teknolojinin Sektörlere Etkisi


Teknoloji ve Sanayi İlişkisi

Sanayi Devriminin ardından dünya genelinde ekonomi yeniden şekillenmiştir ve üretim ülkenin gelişmişliğini gösteren skala haline gelmiştir. Bu gelişmeleri teknolojiden bağımsız düşünmek ise imkansızdır. Teknolojik gelişmeler Sanayi Devrimine sebep olmuştur.


Teknolojinin Üretime Etkisi

Ekonomistler üretim modellerini modellerken ortaya koydukları fonksiyonda en önemli etmen teknoloji girdisidir. İnsan kaynakları ve hammaddenin artması üretimde lineer artış sağlarken belli bir noktada ikisinin de artışı üretime etki etmez. Örneğin iki fotokopi makinesi olan bir fotokopi merkezinde 1 işçi ile 2 işçi çalıştırmak arasında fark vardır. Fakat 5 işçi ile 25 işçi arasında üretime yansıyan bir fark olmaz. Diğer bir deyişle işçilerin marjinal faydaları gittikçe azalır ve belli  bir noktadan sonra sıfırı bulur.

Bu modeldeki en önemli nokta ise teknolojinin sektörlerdeki üretime etkisidir. Teknoloji arttığında üretimde eksponansiyel büyümeler gerçekleşir. Aynı örnekte fotokopi makinelerinin daha iyi bir teknolojiyle basım yaptığını düşünürsek aynı istihdamla daha fazla ürün elde edilebileceği anlaşılır.Şirketlerin Teknolojiye Verdiği Önem

Teknolojinin üretime yaptığı olumlu etkilerden dolayı şirketlerde ve pek fazla kamu kuruluşunda Araştırma Geliştirme departmanları kurulmuş ve bu departmanlara sağlanan kaynaklarla teknolojik gelişmelerin önü açılmıştır. Özellikler günümüz dünyasında bilişim sektörü ve programlama diğer sektörlerle ilişki içindedir.

Büyük şirketler satış yaparken mobil uygulamalar ve bilgisayar yardımıyla sipariş almakta ve aynı zamanda sadece depoları kullanarak satış yerlerinin ekstra maliyetinden kaçınmaktadır.


Sonuç Olarak

Ekonominin ve tüm sanayi sektörlerinin en büyük destekçisi ve dünyanın şekillenmesinin ana sebebi teknolojik  gelişmelerdir. Bu teknolojik gelişmeler, üretimde istihdamdan ve hammadde miktarından daha fazla etkiye sahiptir. İstihdam ve hammadde artışı iki katına çıktığında üretim iki katına çıkmaz fakat aynı ilişki teknoloji için kurulduğunda üretimin 4 katına çıktığı görülür.

İçerik Tarihi: 06 Şubat 2020 00:16

İÇERİĞE YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.