1. ANASAYFA

  2. BLOG

  3. Türkiye'de Spor Yapan Kişi Sayısı
Türkiye'de Spor Yapan Kişi Sayısı

Türkiye'de Spor Yapan Kişi Sayısı

Bu sayfamızda sizlere Türkiye'de Spor Yapan Kişi Sayısı hakkında detaylı olarak bilgi vereceğiz. Lisanslı spor yapan kişi sayısı, spor salonlarında spor yapan kişi sayısı. Türkiye Vücut Geliştirme, Fitness ve Bilek Güreşi Federasyonu,Türkiye’nin 2016 yıl.

A+A-

Türkiye'de Spor Yapan Kişi Sayısı

Türkiye'de spor yapan kişi sayısı her yıl artmaktadır. Bunun başlıca 2 nedeninin olduğu düşünülmektedir. Birincisi, ailelerin daha bilinçli olup çocuklarını erken yaşlarda spora yönlendirmeleri diğer neden ise internet ve TV ortamının getirdiği daha fit olma isteğidir.

Bu ayrımdan yola çıkarak ülkemizde spor yapan kişileri lisanslı (profesyonel) sporcular ve sağlıklı-fit olma nedenli spor yapan kişiler olarak iki grupta değerlendirebiliriz.
            
Lisanslı Spor Yapan Kişi Sayısı
           
Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı Spor Genel Müdürlüğü verilerine göre 2017 yılında futbol hariç 58 alt branşta toplam 4.428.835 adet lisanslı sporcu bulunmaktadır. Bu sporcuların %33'ü kadın olup %66'sı erkektir. Yıllara göre sporcu sayısındaki değişime baktığımızda 2015 yılında %9, 2016 yılında %8 ve 2017 yılında oranında artış gerçekleşmiştir.

SGM verilerine ek olarak Türkiye Futbol Federasyonu(TFF) ve Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı birimlerdeki lisanslı sporcularında katılması ile birlikte 2017 yılı lisanslı sporcu sayısı toplamı 6,9 milyon olmaktadır. 
           
Alt branşlar bazında baktığımızda en fazla lisanslı sporcu +500.000  ile Futbolda yer almaktadır. Sonrasında sırası ile 406.185 kişi Taekwondo, 271.316 kişi Voleybol ve 214..550 kişi Atletizm ve 213.500 kişi de Basketbol branşlarında yer almaktadır.

Spor Salonlarında Spor Yapan Kişi Sayısı
           
Yetkili makamlarca yapılan bilgilendirmelerde Türkiye nüfusunun %2,4'ünün fitness salonları üye oldukları ifade edilmektedir. Bu da yaklaşık olarak 2 milyon kişinin ülkemizde fitness salonlarına giderek spor yaptıklarını göstermektedir. 

Türkiye Vücut Geliştirme, Fitness ve Bilek Güreşi Federasyonu, Türkiye’nin 2016 yılı sonu itibarıyla fitness gelirleri hacminin 1 milyar dolar civarında olduğunu ve gelecek 10 yıl içinde de 3.5 milyar dolar seviyesine çıkmasının beklendiğini ifade etmiştir. Yani kişi başı 350 dolar seviyesinden toplam 10 milyon kişinin spor yapması anlamına gelecektir.

İçerik Tarihi: 05 Şubat 2020 15:14

İÇERİĞE YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.