1. ANASAYFA

  2. BLOG

  3. Uzun Yolculuklarda Mide Bulantısı
Uzun Yolculuklarda Mide Bulantısı

Uzun Yolculuklarda Mide Bulantısı

Bu sayfada Uzun Yolculuklarda Mide Bulantısı hakkında bilgiler yer almaktadır. Uzun Yolculuklarda Midemiz Neden Bulanır? Uzun Yolculuklarda Mide Bulantısından Nasıl Kaçınabiliriz? Uzun yolculuklarda kanallar içindeki sıvı uzunca bir süre çalkalandığı ve..

A+A-

Uzun Yolculuklarda Mide Bulantısı


Uzun Yolculuklarda Midemiz Neden Bulanır?
   
Birçok insanın uzun yolculuklarda baş dönmesi ve mide bulanması sorunlarıyla karşı karşıya gelmesi herkesçe bilinen bir durum. 
   
İnsanda denge merkezi olarak kabul edilen yarım daire kanalları kulakta bulunur. Bu kanallar içinde hareket eden, endolenf adı verilen bir vücut sıvısı ve bu hareketleri algılayan sil şeklinde duyarlı reseptörler vardır. Bu reseptörler sayesinde insan başının hareketlerini ve dönme hissini algılar ki bu da insanda  baş dönmesinin algılanmasını sağlar.
   
Uzun yolculuklarda kanallar içindeki sıvı uzunca bir süre çalkalandığı ve denge reseptörlerini uyardığı için baş dönmesi hissedilir. Deniz taşıtlarıyla yapılan yolculuklarda sıklıkla hissedilen bu olay uzun kara seyahatlerinde de hissedilebilir.

Hissedilen bu baş dönmesi beraberinde mide bulantısı ve kusmaya kadar yol açan etkileri meydana getirir. Bunun yanında bazı insanlarda bu olay zinciri genetik sebeplerden dolayı oluşmaz.
   
Uzun Yolculuklarda Mide Bulantısından Nasıl Kaçınabiliriz?
   
Genelde tatil zamanları yapılan uzun yolculuklarda başımızı mümkün olduğunca sabit tutarak kanallardaki sıvının hareketini azaltabilir ve baş dönmesi etkisinden kurtulabiliriz. Bunun yanında bir şey okumak kafamızı ve gözlerimizi sürekli hareket ettiren bir eylem olduğundan uzun yolculuklarda okumaktan kaçınmalıyız.

Ağır yiyecekler yemek de kusma riskimizi arttıracağından hafif ve mideyi rahatlatan besinler tüketerek seyahat etmeliyiz. Sürücünün de aracı yumuşak kullanması, ani fren ya da ani hızlanmalardan kaçınması ve virajları sert bir şekilde almaması yolcuların sarsılma oranını düşürecek, baş dönmesini azaltacaktır. 
 
Birçok hastalığın da semptomu olarak bilinen baş dönmesini engelleyici ilaçlar kullanmak da iyi bir çözüm olabilir. Fakat tabii ki uzun süreli ilaç kullanımı çok zorunda olmadıkça önerilmeyecek bir çözümdür. Buna alternatif olarak kulaktaki sıvıyı kontrol altına alan 'scopolomine' adı verilen kulak arkası bantlar kullanılabilir.

İçerik Tarihi: 06 Şubat 2020 13:04

İÇERİĞE YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.