1. ANASAYFA

  2. GÜNCEL

  3. Virüslerin İnsan Sağlığına Etkisi
Virüslerin İnsan Sağlığına Etkisi

Virüslerin İnsan Sağlığına Etkisi

Virüslerin insan sağlığına etkisi nelerdir. Hastalığın bulaşması için virüsün deri altına geçiş yapması gerekir, örneğin hayvan ısırığı ile en etkili bulaşma şeklidir. Virüsler canlı hücreye giriş yaparak o hücreye hakim olmaya ve onu yönetmeye çalışır.

A+A-

Virüsler, hayatımızı her zaman etkisiz kılan ve sağlığımız için son derece tehlikeli etkenlerdir. Her zaman virüsler bizim için tehlike değil faydalı oldukları durumlarda vardır. Birçok virüs çeşidi mevcuttur ve bir çoğu hava, su, hayvanlar ve insanlar ile temas halinde bulaşıcı olabilir. Bu virüslere mikroorganizma denmektedir.

Virüs ile bulaşan bir hastalığa enzim sistemine sahip olmadıkları için antibiyotik tedavi uygulanmasına gerek duyulmaz.  Onun yerine bağışıklık sistemini güçlendiren tedavi yöntemleri tercih edilmektedir. Genellikle bu ilaçların başında serumlar yer alır.

Virüsler canlı hücreye giriş yaparak o hücreye hakim olmaya ve onu yönetmeye çalışır. Tabi ki bu duruma hücrelerimiz sessiz kalmaz ve virüsle savaşabilmek için proteinler üreterek karşı atağa geçerler. 

Virüslerin Sebep Oldukları Hastalıklar

Grip Virüsü; Genellikle hava ile bulaşan ve en sık görülen virüs türüdür. Bulaştığı insanları üst solunum yolu ile etkilemeye başlar ve ciddi en yaramaz virüslerden diyebiliriz. Genetik  yapısı RNA metaryalini kullanarak hakimiyetini sürdürmeye çalışır. 

Uçuk: Asla hafife alınmaması gereken bir virüs türüdür. Kesinlikle uçuk olduğunda ufak çocuklar öpülmemelidir. Çok ağır hastalanan ve ölen çocuklar olmuştur. Bu virüsün adı Herpes virüsüdür. Genellikle dudak üzerinde ağız kenarında yara olarak belirir. Az gözükse de genital bölgelerde de görülmektedir ve çok hızlı bulaşan hastalıktır. Tedavisinde ise genellikle uçuk kremi kullanılır. 

Kuduz Virüsü; Kuduz virüsü normalde dünyamıza ait olmayan bir virüs türüdür, ancak kuduz virüsünü başka bir makalemde detaylı ele alabilirim. Bu virüs, hayvanlardan bulaşan ve genellikle kedi, köpek, kuş gibi türlerden bulaşır. Hastalığın bulaşması için virüsün deri altına geçiş yapması gerekir, örneğin hayvan ısırığı ile en etkili bulaşma şeklidir. Bulaşması itibari ile hücreler enfekte olur. Hastalıktan kurtulmanın tek yolu kuduz aşısı olmaktır. 

İçerik Tarihi: 16 Mart 2020 13:02

Önceki ve Sonraki İçerikler

İÇERİĞE YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum