1. ANASAYFA

  2. BLOG

  3. Yabancı Sektörlerin Etkisinden Nasıl Kurtuluruz?
Yabancı Sektörlerin Etkisinden Nasıl Kurtuluruz?

Yabancı Sektörlerin Etkisinden Nasıl Kurtuluruz?

Yabancı Sektörlerin Etkisinden Nasıl Kurtuluruz? Bir Ülkenin Dışa Bağlı Olmasındaki Sebepler Nelerdir? Dış sektörlerin etkisiyle kurulan çeşitli şirketler, kuruluşlar yavaş yavaş ortadan kaldırılmalı ancak insanların bu kuruluşlar üzerinden karşıladığı...

A+A-

Yabancı Sektörlerin Etkisinden Nasıl Kurtuluruz?

İthalat ihracat oranını dengeleyemeyen, dışa bağımlı olan ülkeler genel olarak çağın tekstil, teknoloji, gıda ve benzeri sanayi ürünlerini dışarıda üretilen bir ülkeden almak durumunda kalmaktadırlar.

Bir Ülkenin Dışa Bağlı Olmasındaki Sebepler Nelerdir?       
     
Genel olarak gelişmemiş ya da gelişmekte olan olarak adlandırabileceğimiz toplumlar dönemin sanayi devlerinin ürettikleri ürünü ülkelerinde üretecek teknolojiye, gelişmişliğe sahip olamadığı için ürünleri dışarıdan almak zorunda kalırlar. Tabii dışa bağımlılıkta coğrafi konumun da önemi yadsınamaz.

Ülkede yetişmeyen herhangi bir bitki, besin ögesi veya maden ve benzeri ürünleri ülke dışarıdan almak zorunda kalabilir. Bu durum oldukça normaldir. Ancak ülke coğrafi konumunun getirdiği bu dezavantajı bir şekilde başka bir ürünü satarak avantaja çeviremiyorsa bu durum ülke için gelir kaybına neden olur.

Ülke; gelişmek için adımlar atmıyorsa, kendi sınırları içerisindeki kaynakları, ham maddeleri işleyemiyor ve iç-dış piyasaya sürülecek bir ürün haline getiremiyorsa bahsi geçen ürünleri dışarıdan almak durumunda kalır. Bu durumda ülkenin kendi içindeki veya dışındaki siyasi durumu, teknoloji, bilim ve sanayisinin gelişmişliği oldukça önemlidir.

Büyük devletler tarafından gelişmesi istenmeyen toplumlara uygulanan yaptırımlar da bahsi geçen ülkenin sanayi gibi alanlarda dışa bağlı olmasını ülke için kaçınılmaz hale getirmektedir.

Peki Yabancı Sektörlerin Etkisinden Nasıl Kurtuluruz?
            
Öncelikle yabancı sektör etkisindeki bir ülke için gelişme ve ilerleme kaydetme zorunludur. Ülke kendi malını üretmeli, halk tarafından o ürünün alınması için bir albeni yaratmalıdır.

Reklamları ve tanıtımları çok iyi yapılan ürünün kalitesi ve popülerliği de göz önüne alınınca, insanlar zaten kendi ülkesinin ürettiği ürünü satın almak isteyeceklerdir. Toplum bu konuda özellikle bilinçlendirilmelidir. Çıkarılan bir yerli ürünün satın alınmasının, ülkenin ekonomisine ve üretimine sağladığı katkı insanlara anlatılmalıdır.

Ayrıca dış sektörlerin etkisiyle kurulan çeşitli şirketler, kuruluşlar yavaş yavaş ortadan kaldırılmalı ancak insanların bu kuruluşlar üzerinden karşıladığı ihtiyaçları ülke içinde yeni oluşumlar oluşturularak karşılanmalıdır.

Kısaca gelişerek, bilgilendirerek, üretim yapıp satarak yabancı sektörlerin etkisinden kurtulabilir herhangi bir ülke.

İçerik Tarihi: 08 Mart 2020 00:24

Önceki ve Sonraki İçerikler

İÇERİĞE YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.